تهوع

به نامش 

تهوع 

ژان پل سارتر 

مترجم : مهر آفرید بیگدلی خمسه 


اول از همه بگم که از ترجمه ای خوندم اصلا راضی نبودم در حدی که مجبور شدم از اواسط کتاب برم سراغ  ترجمه امیر جلال الدین اعلم و قسمت هایی رو هم از روی این ترجمه دوباره خوانی کنم. 

تهوع یکی از معروف ترین آثار در زمینه اگزیستانسیالیسم الحادی است. درک فضای ذهنی نویسنده برایم خیلی دشوار بود و معنا و مفهوم جملاتی که به کار برده بود را متوجه نمی شدم . نمیتوانستم درک کنم. در مقدمه کتاب اشاره ای به شباهت میان بیگانه آلبر کامو و نهوع شده بود که باعث شد سعی کنم از درک فضای بیگانه برای درک تهوع استفاده کنم اما بیشتر از آنکه شباهت وجود داشته باشد تفاوت ها را درک کردم . ضمن اینکه اثر کامو را در مجموعه آبسوردیسم قرار میدهند و نه اگزیستانسیالیسم. درباره اصالت وجود هم مطالب دیگری خواندم. آن را می فهمم اما درک نمیکنم ! اصل حرف این مکتب این هست که وجود مقدم بر ماهیت است به این معنا که انسان (و تنها انسان) است که نخست موجود می‌شود و سپس خودش ماهیت خودش را می‌سازد. در حالیکه که در دیدگاه صدرایی وجود اصیل و ماهیت امری اعتباری است اما در اگزیستانسیالیسم اصالت وجود به معنای این نیست که ماهیت اعتباری است که به این معناست که ماهیت ساختنی است و درآغاز هیچ است. 

طبق نقدهایی که برای تهوع وجود دارد، آنتوان روکانتن شخصیت اصلی داستان این تفاوت میان ماهیت و وجود و تقدم وجود بر آن را اولین بار با در درست گرفتن تکه سنگ متوجه می شود و بعد در کنار درخت شاه بلوط افکارش نظم پیدا می کنند. 

از بعضی توصیفات کتاب خوشم آمد و خیلی روی آنها توقف کردم تا آن ها را تجسم کنم. توصیفاتی مثل اینکه " تهوع درون من نیست، من درون آن هستم" " چای درون فنجان نیست. فنجان در آن غوطه ور است"

هرچه که بود با همه فکری که روی این اثر کردم و مطالعه اش به شدت طولانی تز از حدی شد که انتظارش را داشتم هنوز این اصالت وجود را نمی فهمم . امیدوارم در آینده با مطالعاتی بیشتر در این زمینه بتوانم به این اثر برگردم و به خوبی از پس حلاجی آن بر بیایم. 

قسمتی از کتاب : 
تهوع درون من نیست. من آن را روی دیوار توی بند شلوار و همه اطرافم حس میکنم. خودش را با کافه یکی می کند و این من هستم که درون آن هستم. 
من آنی عزیز تو نبوده و نیستم. اگر نمیدانی که مرا چه صدا کنی اصلا صدایم نکن. این بهتر است. 
گاهی هست که نباید گریه کنی  و الا ناپاک می شوی . اما اگر همیشه خوددار باشی احمقی ؛ زیرا در آن هنگام خود را برای هیچ و بی خود فرسوده کردن است. 
آغازها باید آغازهای واقعی باشند.

دانلود ترجمه امیر جلال الدین اعلم 

دانلود مقاله ای در مورد کتاب - مقدمه کتاب امیر جلال الدین اعلم 

دانلود قسمت چالش برانگیز اول - من هستم پس فکر میکنم. 

دانلود قسمت چالش برانگیز دوم - درخت شاه بلوط 


۰ لایک :)
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
درباره من
بر دست هایم بشارتی سپید است که در خواب های منتظر می روید...
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان