هنر همیشه بر حق بودن

به نامش 

هنر همیشه بر حق بودن
38 راه برای پیروزی در هنگامی که شکست خورده اید 
آرتور شوپنهاور
مترجم : عرفان ثابتی
خوب این کتاب دقیقا همانی است که توصیف روی جلدش می گوید. شوپنهاور 38 راه برای دور زدن مخاطب در مجادله های کلامی را بر می شمارد. البته در مقدمه کتاب ذکر شده که هدف این نیست که یاد بگیرید چطور ناحق را حق جلوه دهید . هدف این است که این راه ها را یاد بگیرید و اگر کسی قصد استفاده از آنها علیه شما را داشت با آگاهی بتوانید حمله ها را دفع کنید.
شخصیت خود من به شدت منزجر از هر گونه بحث و جدل کلامی چه مخصوصا در بحث های سیاسی یا مذهبی است. دقیقا زمینه های بحثی که می بینم به قول شوپنهاور هدف ارج نهادن حقیقت نیست بلکه فقط پیروزی است. اما موقع خواندن کتاب متوجه تجربیاتی شدم از بازیچه این ترفندها قرار گرفتن و امیدوارم در آینده بتوانم از آنها درست استفاده کنم. اگر شوپنهاور در آخرین صفحه کتابش نظرش را ننوشته بود قطعا با راهکارهایی که ارائه کرده نظرم در موردش عوض میشد . اما از صفجه آخر این کتاب در توضیح این راهکارها خیلی لذت بردم. 


بعد از آخرین راهکار ( قسمتی از کتاب ) :
تنها قاعده ی مطمئن این است که نه با هرکس بلکه فقط با کسانی بحث کنید که آن ها را می شناسید و میدانید آنقدر عقل و هوش و عزت نفس دارند که حرفهای بی معنی نمی زنند. کسانی که به دلیل توسل می جویند و نه به مرجع کاذب . و به دلیل گوش می دهند و گردن می نهند. و سرانجام حقیقت را گرامی می دارند. دلیل را حتی اگر از جانب خصم باشد مشتاقانه می پذیرند وآنقدر منصف هستند که اگر حق با خصم باشد در اشتباه بودن خود را قبول می کنند.
پس نتیجه می گیریم که به ندرت در هر صد نفر یک نفر ارزش آن را دارد که با او بحث کنی . بگذار دیگران هرچه دوست دارند بگویند زیرا هر کسی آزاد است که احمق باشد ولتر را به یاد داشته باش : صلح و آرامش از حقیقت بهتر است.


۱ لایک :)
محمد حسین صادقی ۲۶ مرداد ۹۵ , ۰۱:۵۳
سپاس بابت مطلب مفیدتون

ممنون از شما !!! 

محمد خزایی ۲۶ مرداد ۹۵ , ۰۶:۴۷
مشتاق به مطالعه این کتاب شدم
البته تجربه ی خوبی از خوندن اینجور کتابا البته ندارم
یک کتاب بود به اسم مغالطات در همین زمینه که نصفه نیمه رهاش کردم

این کتاب حجمش کمه بنابراین تا بیاین پشیمون بشین از خوندنش تموم شده !!! 

ضمن اینکه به نظر من لازمه این تکنیک ها رو دونست ، نه برای حرف رو به کرسی نشوندن بلکه برای رو دست نخوردن. 
ممنون از حضور شما

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
درباره من
بر دست هایم بشارتی سپید است که در خواب های منتظر می روید...
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان