اندر حکایت فضای مجازی

یا من یعلم ضمیرالصامتین
یکی از خواهرزاده های من پسربچه ای 10 ساله است. یکی از بزرگترین مشکلاتی که باهاش دارم ، یا اگر بخوام بهتر بگم ، یکی از مهمترین زمینه هایی که در موردش نیاز به راهنمایی داره مطالبی هست که توی اینترنت پیدا میکنه و میخونه یا دوستانش از طریق اینترنت پیدا کردند و خوندند و باهاش به اشتراک گذاشتند و سوالات و مسائلی که به تبع این مطالب پیش میاد. خیلی سعی میکنم با راه های مختلف او رو متوجه کنم که هر مطلبی که در اینترنت نوشته شده باشه صحیح نیست. صرف اینکه کسی مطلبی رو از فضای مجازی خونده باشه باعث صحت اون مطلب نمیشه و صرف اینکه تو مطلبی رو توی سایتی بخونی دلیل نمیشه که بتونی بهش استناد کنی.
البته فراموش نمیکنم که این تجربه به خاطر اطلاعات نادرستی هست که خودم از فضای مجازی به دست آوردم. به قول کسی : قضاوت درست نتیجه تجربه و تجربه نتیجه قضاوت نادرست است. هرچند که هنوز هم دچار اشتباه و خطا میشم ولی خوب گاهی خود من همون بچه ده ساله ناآگاهی هستم که وارد این فضا شده. تنها من نه ، که ممکنه سایر افراد حاضر در این فضا هم گاهی دچار این شرایط باشند.
چیزی که باعث شد امروز سر این حرف را باز کنم مطلبی بود که از طریق همین فضاها به دستم رسید با نام " گلایه دکتر شریعتی و جواب سهراب سپهری". یک جستجوی ساده این عبارت کافی است که یک عالم سایت به عنوان نتیجه نمایش داده شوند. اما برای روشن تر شدن قضیه شاید به دو سه تایی از این جستجوهای ساده نیاز باشد.
شعری که در این مطالب منسوب به دکتر شریعتی است شعری است با نام "کفرنامه "از کارو دِردِریان و شعر دیگر که منسوب به سهراب سپهری است شعری است به نام "بخوان ما را" از کیوان شاهبداغی که در وبلاگ خود شاعر ( حداقل تا جایی که پروفایل مدیر وبلاگ حاکی از آن است و ممکن هست متعلق به خود شاعر نباشد) منتشر شده. قصد داشتم این مطلب را برای همه سایت هایی که در نتایج جستجو نشان داده شدند بفرستم اما به دلیل زیادی نتایج به انتشار این مطلب در وبلاگ خودم بسنده میکنم. ضمن اینکه میخواهم از فرصت استفاده کنم و تجربه خودم از کار در فضای مجازی را بیان کنم:

هرچند که درست و غلط بودن بعضی مطالبی که میخوانیم و بعضی حرفهایی که میشنویم آنقدر جزئی است که شاید در نهایت تفاوتی ایجاد نکند اما بد نیست حداقل پیش از انتشار یک مطلب به هر صورت ( چه کتبی و چه شفاهی) در حد وسع فهم و اندیشه خودمان درباره درستی و نادرستی آن تحقیق کنیم. اگر به درستی آن شک داریم حداقل در گسترش آن سهمی نداشته باشیم و اگر متوجه نادرست بودن آن شدیم از انتشار بیشتر آن جلوگیری کنیم.

شعری از خواجوی کرمانی هست در مذمت دنیا که :
دل در این پیرزن عشوه گر دهر مبند
کاین عروسی است که در عقد بسی داماد است.

اگر قریحه و ذوق شاعرانگی ام جوششی داشت قطعا میگفتم که این فضای مجازی هم همان پیرزن عشوه گر امروز است و نباید به آن اعتماد کرد یا چیزی شبیه این. اما این باشد به عهده دوستانی که دستی بر این آتش دارند!

پی نوشت اول: قسمت دوم از برنامه 28 ام ماه عسل سال 95 - ماجرای عروسی عطیه و مهدی در سرای مهر و شایعاتی که در فضای مجازی ایجاد شد. حرفی که عطیه آخر صحبت هاش زد روی من خیلی تاثیرگذاشت . گفت اگر هر کسی فقط یه سرچ ساده میزد این همه مشکل پیش نمیومد .

پی نوشت دوم : یک سایت خیلی عالی که در مورد شایعات فضای مجازی فعالیت میکنه و خیلی مفید هست : http://shayeaat.ir

۰ لایک :)
قاسم صفایی نژاد ۲۴ اسفند ۹۵ , ۱۱:۳۶
فضای مجازی مهم است. دل نبستن چیز دیگریست که درست است.

بله. البته فضای مجازی هم به نظرم اسم درستی نیست چون واقعیت در اون جریان داره. به قول یکی از دوستان هیچ کس هم که ندونه خودتی، خودت که میدونی !

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
درباره من
بر دست هایم بشارتی سپید است که در خواب های منتظر می روید...
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان